Спочатку було дерево, а потім – зазвучала з нього надривна, сумна українська мелодія: інтерв’ю з майстром Вадимом Парцієм

Днями в Новомосковському історико-краєзнавчому музеї імені Петра Калнишевського відкрилася виставка народних музичних інструментів з приватної колекції музичного майстра, колекціонера Вадима Миколайовича Парція.

З цього приводу кореспондент сайту побувала в майстерні вмільця.

Приємний запах деревини. Акуратно, в належному, відомому лише майстру порядку на спеціальних поличках та на стінах розкладений та розвішаний реманент: найрізноманітніші, різних розмірів рубанки (навіть старовинні), стамески, токарний станок, креслення (їх майстер виготовляє сам), різні металеві деталі, циркулі та багато іншого, необхідного, щоб зі звичайного дерева зазвучала мелодія. А також - заготовки з яких згодом будуть колісні ліри, бандури та інші музичні інструменти. …. Біля цього усього – портретик Тараса Шевченка.

* * *

Ви під час відкриття виставки в музеї говорили, що народилися на Буковині. Розкажіть трохи: де саме, хто Ваші батьки, діди, прадіди. Адже відомо, що особистість формується в дитинстві. І часто так буває, що, якщо людина в дорослому своєму житті віддає справі своїй усю душу й займається нею натхненно, то витоки цього у самому її ранньому дитинстві. Чи були у Вашій родині люди мистецтва?

 - Так, я народився на Буковині в місті Хотин Чернівецької області. Батько мій малював. Тоді ще в армії було модно оформлювати альбоми. То хлопці з усієї частини зверталися до нього. Бувало так, що ми малювали щось з батьком разом. Бабуся моя по матері взагалі була творчою особистістю: гарно вишивала у різних техніках, в’язала. Дід добре вправлявся з різними інструментами: золоті руки мав, хоча після війни (дійшов до Праги) й лишився інвалідом.

Поступово виявилося, що у мене є хист до малювання, і я пішов у Хотинську художню школу.

Ви говорили, що не маєте музичної освіти. Але ж Ви вмієте грати на декількох музичних інструментах. Де і як Ви цьому навчилися. Та як Ви взагалі прийшли до цієї надскладної професії, потребуючої тонкої душі, неабиякого вміння, знань… та й любові.

 - Після художньої школи я потрапив на навчання у відоме Вижницьке училище прикладного мистецтва, що в Чернівецькій області. Факультет обрав – образотворче та декоративно-прикладне мистецтво за спеціалізацією – художня обробка металу (ювелірна справа). Це якось навіть для мене самого стало несподіванкою. Бо я спочатку прагнув іншого…

Все ж, навчався з задоволенням, закінчив з хорошими оцінками... А до музики як? Ви ж знаєте, що усі мистецтва пов’язані, і, зокрема пов’язані саме з музикою. Коли навчався – почав трохи грати на гітарі. І вийшло так, що часто до мене зверталися з проханням відремонтувати гітару, або ж налаштувати її: виходило.

А зараз так, - я виготовляю народні музичні інструменти, часто забуті, або майже забуті. От наприклад складний, можна сказати легендарний наш український народний інструмент колісна ліра - приблизно XIV-XV століття. Це основне, що я виготовляю. Тривалий час про колісну ліру нібито забули, лірники наші зникли. Зараз люди потроху згадують своє … А ще – океанську раковину. Їх багато різновидів. І назви цей дуже стародавній музичний інструмент, який є у різних народів світу, має різні. Та, так як виготовляється він з океанської раковини, то я його так і зову. Це поширений музичний інструмент. Також різні другорядні: наприклад перуанський чакчас. І, звісно ж – бандури та кобзи.

Технологія виготовлення колісної ліри, бандури дуже складна. Багато чого потрібно врахувати щодо матеріалів, технології, різних необхідних для інструмента металевих деталей.

Як Ви сказали, виготовлення музичного інструменту – справа небуденна, складна й довготривала. Розкажіть, будь ласка, напевне що у Вас були вчителі. Це ж дуже непросто – зробити музичний інструмент. А ще про матеріал, деревину? Вона ж потрібна особлива. Де її брали, шукали?

 - Я цікавився музичними народними інструментами в інтернеті. Хотів мати бандуру. Але ж вони дорогі. От і спало мені на думку зробити її самому. Також через інтернет познайомився я з спеціалістами - через відповідний сайт. Знайшов майстра з Ірпеня Сергія Перехожука, який займається виготовленням бандур ще з 90-х років минулого століття. В свою чергу вчителем Сергія Перехожука був відомий бандурист та майстер народних українських інструментів Микола Будник, який в 90-ті роки у Києві й займався одним з перших відродженням ремесла. (Микола Будник відновив 17 різновидів традиційних народних інструментів. Серед них: вересаївська кобза, кобза по Рігельману, недбайлівська бандура, шоломовидні гусла, деякі типи колісних лір та інше – авт..).

…Познайомилися ми тоді з Сергієм Перехожуком, за допомогою скайпу розмовляли. Він запросив мене до себе: у нього своя майстерня. Сергія Перехожука я вважаю своїм вчителем… Я якийсь час жив у нього. Бував у нього і добрий майстер народних інструментів Юрій Кочержинський. …Дерево відповідне ми шукали в лісі. Та брали лише ті, які «завалили» вже бобри. Дерево знайти складно, бо ж відповідного ринку деревини для музичних інструментів не існує…

Бандура повинна бути зроблена з цільного куска. А ще, якість дерева впливає на звучання інструменту.

Саме в Ірпені я отримав необхідні мені знання.

Ви, Вадиме, ще й колекціонер. От днями з успіхом в Новомосковському історичному музеї Ви презентували виставку народних інструментів зі своєї приватної колекції. До того ж, що є великою рідкістю, присутні на виставці мали змогу навіть почути як ці інструменти звучать. Коли й де Ви придбали перший експонат своєї колекції ? Які в колекції інструменти?

 - Колекція стала збиратися якось сама собою. Тут саме, мабуть і проявилася моя любов до народних інструментів. Як бачив якийсь на продажі – не міг пройти мимо. Почалася колекція з гітари. Зараз в ній трембіти, кобзи, бандури, колісні ліри, різні сопілки, океанські раковини , музична тібетська чаша, бубни, бубенці, дудук, блок-флейта, варган, окарина, джембер, гусла, марокас та багато іншого.

Я колекціоную також реманент для виготовлення музичних інструментів.

На відкритті виставки Ви з присутніх експромтом організували музичний колектив. Усі разом створили музику. Кожен мав змогу потримати в руках якийсь музичний інструмент та навіть зіграти на ньому. Це були неперевершені відчуття та емоції. Говорю впевнено, бо й сама взяла участь… Також присутніх вразив бандурист, який приїхав Вас підтримати, його гра та спів. Розкажіть трохи про нього… Справили враження його слова та пісні.

 - Так, неочікуваного для мене самого приїхав з Києва на відкриття виставки ентузіаст справи відновлення мистецтва бандуристів Василь Жованик. Ми з ним знайомі з часів мого життя та навчання у вчителя Сергія Перехожука. Хлопець любить бандуру й хоче, щоб люди не забували цей народний український музичний інструмент. Інколи він може співати просто неба, на вулицях. Василь Жованик вже знайомив з мистецтвом гри та співу на старосвітській бандурі мешканців багатьох міст України.

Чи маєте Ви у своїй роботі замовників з наших народних українських етно-гуртів?

 - Виготовлені народні інструменти ручної роботи – це ексклюзив. Художні колективи їх у своїй роботі майже не використовують. Можна їх почути та побачити лише в деяких фольклорно-етнографічних гуртах. В наших музичних школах дітей вчать грати лише на деяких. Так що почути, як звучать прадавні народні інструменти не так просто, й не буденно.

Чи плануєте Ви мати учнів?

 - Поки що ні. Можу на запрошення приходити до дітей: в школи чи інші заклади, - розповідати про своє ремесло, про народні інструменти…. А згодом – буде видно. Як набудуся достатнього на мій погляд рівня знань та досвіду, - то у житті усе може бути. Зараз же я свій увесь час віддаю саме виготовленню музичних інструментів.

Скажіть, як склалося, що Ви – виходець з Буковини, зараз живете і працюєте у Новомосковську.

 - Усе дуже просто. Моя дружина родом з Новомосковська. Вона також людина мистецтва.

З майстром Вадимом Парцієм спілкувалася Ольга Кібарова

Фото Ольги Кібарової.

Читайте також: У Новомосковському історико-краєзнавчому музеї відкрили виставку народних інструментів: ФОТОРЕПОРТАЖ

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
12 очень хорошо
(8 оценок)
Высокие оценки пользователей за Полнота информации
2 человека рекомендуют
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Загиблому в АТО мешканцю Новомосковська Руслану Дубовику 27 вересня мало б виповнитися 40 років. Руслан Дубовик народився 27 вересня 1980 року в селі Хороше Дніпропетровської області. Після закінчення школи проходив строкову військову службу. Після демобілізації у 2000 році почав працювати. На військову службу до Збройних Сил України був призваний 20 червня 2014 року на посаду водія відділення мостоукладчиків інженерно-саперного взводу танкового батальйону...
Общество
За минулу добу підтвердили COVID у 9 мешканців Новомосковська. Про це йдеться в інформації прес-служби Дніпропетровської обласної ради. Загалом же по області 26-го вересня зареєстрували 168 нових випадків захворювання: ⁃ Дніпро - 98; ⁃ Кам’янське - 17; ⁃ Кривий Ріг - 9; ⁃ Новомосковськ - 9; ⁃ Марганець - 1; ⁃ Нікополь - 1; ⁃ Першотравенськ - 1; ⁃ Покров - 2; ⁃ Павлоград - 3; ⁃ Дніпровський район - 13; ⁃ Синельниківський район - 5; ⁃ Солонянський район - 2;...
Общество
На Дніпропетровщині посіяли близько 200 тис га озимих культур – пшениці, ячменю, жита та ріпаку. Це майже 30% від плану, розповів на сайті установи директор департаменту економічного розвитку облдержадміністрації Петро Лашин. «У серпні на Дніпропетровщині випало 44% від норми опадів, цього місяця – 15%. До того ж у вересні добові температури повітря були на 3-8 градусів вищі за норму. Це спричинило засуху. Нині понад усе аграрії очікують на дощ», – наголос...
Общество
27 вересня відзначають Всесвітній день туризму. Історія стверджує, що туризм в сучасному розумінні, як масове явище і широкодоступна можливість здійснення подорожі, виник порівняно недавно, на початку минулого століття. Стрімко набираючи обертів, це явище стало настільки популярним, що туризмом в тій чи іншій мірі стало займатися переважна більшість людей, особливо в розвинених країнах і країнах, що розвиваються. Поняття туризму почало швидко обростати спе...
Экология
Прогнозують на цей день: град діаметром 6-19 мм, гроза, надзвичайна пожежна небезпека!!! Посилення швидкості вітру до 15-24 м/с. Ранок у Новомосковську буде похмурим і хмари займатимуть місце під сонцем до самого вечора. Удень та ввечері очікується дощ, ближче до вечора він посилиться. Температура: вдень - +20  +22 градуси; вночі - +19  +18. За останні 130 років 27 вересня:МАКС: 31.3° (1927); МІН: -1.4° (1939). Народний прогноз погоди : 27 вересня відзнача...
Общество
Станом на 25 вересня серед мешканців міста Новомосковська зареєстрували 101 лабораторно підтверджений випадок коронавірусної хвороби (COVID-19), серед мешканців Новомосковського району - 52 випадки. Про це, на запит кореспондента сайту, повідомили в Новомосковському міськрайонному відділі лабораторних досліджень. 47% хворих потребували медичної допомоги в умовах стаціонару. Зареєстровано 2 летальних випадки, у т.ч. по місту Новомосковську – 1, по Новомоско...
Общество
26 вересня у Новомосковську пройшла естафета пам’яті на честь загиблих на сході країни земляків та мітинг. В цей день біля міського історичного музею було велелюдно. Прийшли на забіг на честь Героїв ветерани АТО/ООС, члени родин загиблих в російсько-українській війні Героїв, військовослужбовці, волонтери, керівники міста, учні загальноосвітніх шкіл, новомосковці. Полеглих на сході країни новомосковців згадали поіменно та вшанували хвилиною мовчання. Ведуча...
Криминал
В одному з селищ Новомосковського району злочинці підірвали баномат та викрали мільйон гривень. Про це повідомили в прес-службі поліції Дніпропетровської області. Для зупинки крадіїв спецпризначенці КОРД застосували табельну зброю, заблоковували автомобіль, після чого затримали зловмисників. До поліції Дніпропетровської області від поліції Сумщини надійшла оперативна інформація, що група осіб готується до підриву банкомату у Новомосковському районі. Поліце...
Общество
26 вересня відзначається Європейський день мов, як спосіб підтримки мовного різноманіття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Дійсно, зараз стає все більше і більше людей, які вільно розмовляють, як мінімум, однією іноземною мовою. Феномен володіння іноземними мовами вивчається вже давно. Чому деяким людям так важко дається рідна мова, а інші з легкістю сприймають одразу кілька іноземних? Чи є це результатом напруженої праці а...