• Головна
  • 13 листопада відзначають Міжнародний день сліпих
09:36, 13 листопада 2021 р.

13 листопада відзначають Міжнародний день сліпих

13 листопада відзначають Міжнародний день сліпих

Саме 13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який заснував у Парижі і Петербурзі декілька шкіл і підприємств для сліпих. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме ця дата відзначається як День сліпих.

До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих, за допомогою придуманого ним шрифту. У 1784 році в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на свої власні кошти в своєму власному будинку він відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім в школу вступили ще 11 його безпритульних однолітків.

Для навчання та виховання сліпих дітей Валентин Гаюї розробив рельєфно-лінійний шрифт унціал. Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Головна перевага унціала полягала в тому, що за його допомогою можна було навчати сліпих дітей читати і друкувати книги. Шрифт був пересувний, і це допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту. Крім цього, Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів.

Не дивлячись на величезні матеріальні складнощі, Валентин Гаюї побудував при школі друкарню і надрукував в ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші книги для сліпих. За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем шрифту у 1829 році.

У 1803 році Валентин Гаюї отримав пропозицію російського імператора Олександра I відкрити в Санкт-Петербурзі навчально-виховний заклад для сліпих, повідомляє «Ділова мова»

В Україні проживає більше 70 тисяч людей з вадами зору

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...