• Головна
  • У Новомосковську вшанували пам"ять жертв масових політичних репресій
11:11, 15 травня 2021 р.

У Новомосковську вшанували пам"ять жертв масових політичних репресій

У Новомосковську вшанували пам"ять жертв масових політичних репресій

14-го травня у Новомосковську вшанували пам"ять жертв масових політичних репресій. (Ця дата відзначається у кожну третю неділю травня).

Зібралися цього дня містяни, духовенство, представники міських організацій та установ на Воронівському кладовищі, біля монументу загиблим від «Великого терору».

«В 30-х роках в СССР, з ініціативи вищого партійного керівництва і особисто Йосипа Сталіна, була розгорнута масштабна кампанія масових репресій. Ціллю була ліквідація реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Репресивні акції – це геноцид українців в роки Голодомору, нескінченні чистки, розкуркулення, депортації цілих етнічних груп, гоніння проти «соціально чужих елементів» та «саботажників», масові ув’язнення та розстріли «ворогів народу. Репресії тривали і в інші періоди історії тієї країни», - зазначив під час вшанування директор  Новомосковського історико-краєзнавчого музею Костянтин Мешко.

Історик розповів також про знищених під час репресій новомосковських священників та про інших постраждалих з Новомосковщини.

У переліках репресованих сотні імен новомосковців, людей різних професій та соціального стану. Ось лише кілька з них:

Зиновій Петрович Лісовиков, завідувач відділу заочної освіти Новомосковської педагогічної школи. 25 квітня 1938 року звинувачений у належності до контрреволюційної націоналістичної організації, розстріляний.

Михайло Іванович Мешко, завідувач Новомосковського міського радіовузла, 10 травня 1938 року звинувачений в участі у контрреволюційній організації, розстріляний.

Афанасій Афанасійович Олійник, вчитель Новомосковської школи № 1, 25 квітня 1938 року звинувачений у належності до контрреволюційної організації, розстріляний.

Анісім Соломонович Топерверх, голова Новомосковської міської ради, 24 жовтня 1938 року звинувачений у належності до контрреволюційної організації, розстріляний.

Прохор Павлович Полознюк, настоятель Самарського монастиря, ще у 33 році був засуджений на 3 роки виправних робіт за антирадянську агітацію. Повернувшись із заслання не зрікся віри, залишився священиком, 1 квітня 1938 року звинувачений в участі в контрреволюційній організації, розстріляний.

"Ці невинно засуджені люди, наші земляки, були реабілітовані лише через кілька десятиліть через відсутність складу їх злочину. Їх імена ми зможемо відшукати лише на пожовклих сторінках архівних справ, у далеко не повних списках реабілітованих, у родинних спогадах чи переказах. Лише там, бо їх могили навіки загублені і на них немає імен", - додав керівник музею.

Про страшні часи терору й репресій говорили й інші виступаючі.

Усіх вбитих та замучених вшанували хвилиною мовчання. А священики Свято-Троїцького храму ПЦУ відслужили молебен за невинно убитими та замученими.

Присутні на мітингу пам’яті вклонилися також могилі видатного-поета дисидента, новомосковця, в’язня сталінських таборів Миколи Сарми-Соколовського.

Закінчився мітинг покладанням квітів до меморіалу.

У Новомосковську вшанували пам"ять жертв масових політичних репресій, фото-1

Читайте також: Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...