• Головна
  • Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську
15:28, 14 травня 2021 р.

Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську

Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську

Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську.

Директор Новомосковського історико-краєзнавчого музею імені Петра Калнишевського Костянтин Мешко розповів нашому кореспонденту:

"Відсьогодні, 14 травня відзначається День пам'яті українців, які рятували євреїв в часи Другої світової війни. На фото Наталія Левченко, жителька Новомосковська, яка зі своєю родиною в березні 1942 року врятувала 12-річного Леоніда Гольверка під час масового знищення єврейського населення міста нацистами. Вона та її родина переховували єврейського хлопчика ризикуючи власним життям. Вічна пошана мужності таких людей. У 1996 році Наталія Левченко була нагороджена Дипломом Честі Праведника народів світу. На честь цієї жінки у нашому місті названа одна з вулиць".

Нагадаємо: вулиця Шмідта у Новомосковську отримала (у 2019 році) нову назву.

Зараз - це вулиця Наталії Левченко. Розташована вона в районі, де в період німецько-фашистської окупації знаходилося єврейське гетто. 

З пропозицією про перейменування вулиці до міськради звернувся навесні того року Український Інститут вивчення голокосту «ТКУМА» («Відродження»).

Ось уривок з дослідження-есе Костянтина Мешка "Квіти на гарячому камінні". Тут саме про ті події:

"...І знову спалахом у пам’яті – холодний світанок 15 березня 1942 року. До будинків «гетто» увірвались німецькі солдати. Ніколи в житті Леонід не чув настільки голосного плачу жінок та дітей за яким навіть не було чутно німецької лайки та гавкоту собак. Люди вже знали, що за ними прийшли, щоб відправити на розстріл. Євреям наказали швидко зібратись, взяти лише цінні речі та документи. Далі, на двох човнах по черзі всіх переправляли до міста. Вийшовши з будинку, родина Гольверка чекала своєї черги. Батько, тримаючи Леоніда за руку, промовив лише єдині слова: «Нічого… Наум та Володька помстяться за нас». 12 річний хлопець зрозумів, що чекає на них. Випустивши батькову руку, він побіг до великого цегляного будинку, намагаючись знайти схованку для родини. Леонід добре пам’ятає порожні кімнати того будинку: ні меблів, ні речей – сховатись було ніде. Заглянувши в єдину шухляду, вбудовану в стіну будинку, він побачив здоровезного, ще живого коропа, якого напевно хтось купив на ринку та не встиг приготувати. Знову вибігши на двір, Леонід побачив, що останній човен уже відійшов. Люди у човні дивились у сторону міста і лише батько сумним, загубленим, безпорадним поглядом дивився на Леоніда. Цей погляд назавжди врізався в пам'ять і не раз ще снився у страшних снах, з’являвся у болючих спогадах.

Леонід розумів, що німці повернуться, щоб обшукати будинки, та сховатися було ніде. Одна із будівель зі сторони Червоного Кута була вже по вікна підтоплена. Сподіваючись, що німці повернувшись не підуть у воду, Леонід забіг в крижану річку та обійшовши будинок притулився до стіни. Хлопець стояв по груди в холодній воді, повз нього пливли крижини, німіло тіло, перехоплювало подих. Здавалося, що пройшла вічність поки Леонід не розгледів у вікні одного з будинків на протилежному боці річки жінку, яка рукою показувала йому – стій! Через декілька хвилин від будинку відійшов човен у якому сидів чоловік. Човен наближався до хлопця, розсікаючи хвилі ранкового туману. Підпливши до Леоніда, чоловік допоміг йому вилізти з води.

Прізвище родини, що врятувала Леоніда було Лимар. Врятованого хлопця переодягли в сухий одяг та сховали в сараї поряд з будинком. Леонід добре запам’ятав молоду дівчину з цієї родини, яка допомогла йому. У майбутньому він знайде її, дізнається, що її звуть Наталія Левченко. У 1996 році, завдяки клопотанню Леоніда Михайловича Гольверка, Наталія Левченко буде нагороджена орденом «Праведник народів світу». Її ім’я навіки викарбовано на Стіні Честі в саду музею Голокосту Яд Вашем в Єрусалимі"...

Додамо: 14 травня цього року Україна вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Пам’ятну дату в цьому році запровадила Верховна Рада України своєю постановою, яка була ухвалена 2 лютого. Інститут національної пам’яті повідомив, що станом на 1 січня 2020 року 2 659 громадян України удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту.

Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.

Ольга Кібарова

Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську, фото-1
Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську, фото-2
Одна з майже 3-х тисяч українських "Праведників народів світу" проживала у Новомосковську, фото-3

Читайте також: У Новомосковську вшанували пам"ять жертв Голокосту

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...