Законодавством країни визначено умови стажування працівників: інформують спеціалісти

Актуальною темою сьогодні, як показує практика, є стажування. Але в Кодексі законів про працю України не міститься такого поняття, як стажування.

Про його умови та способи проведення розповіли в ГУ Держпраці Дніпропетровської області.

Інформацію розмістили на сторінці у фейсбук відділу з питань інфраструктури та інвестицій Новомосковського міськвиконкому.

Всім нам відомо, інформують спеціалісти, що стажування здійснюється з метою формування і закріплення на практиці професійних компетентностей, здобутих у результаті теоретичної підготовки. Метою стажування є здобуття досвіду з виконання професійних завдань та обов’язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки.

Кожен роботодавець поняття стажування тлумачить по різному. Спеціалісти роз`яснюють: які умови стажування можуть називатися стажуванням, а також про його види та порядок.

Прийняття на роботу працівників на «стажування» без проведення відповідної оплати є порушенням законодавства з праці і ознакою застосування примусової праці, використання якої заборонено ст.43 КонституціїУкраїни, чиннимзаконодавством з праці і нормами міжнародного права. При цьому:

Стажування студентів та учнів - набуття особою практичного досвіду виконання завдань та обов’язків у певній професійній діяльності або галузі знань відповідно до Закону України від 05.09.2017 року № 2145-VIII«Про освіту».

Стажування безробітних- підвищення кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця, що передбаченонаказомвід 31.05.2013 № 318/655«Про затвердження порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України» від 19.06.2013 за № 1029/23561.

Виключні випадки стажування: стажування лікарів, працівників з охорони праці, нотаріусів, адвокатів для набрання певного досвіду.

На підприємствах усіх форм власності існує тільки 2 види стажування:

- стажування студентів;

- стажування безробітних.

В інших випадках «стажування» це праця без належного оформлення.

Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Крім того, працівник не може бути допущений до роботи без:

· укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженнямвласникаабоуповноваженого ним органу,

· повідомлення до територіального органу ДФС про прийняттяпрацівника на роботу в порядку, встановленомуКабінетомМіністрівУкраїни.

Щодо стажування безробітних.

Громадяни, які мають офіційний статус безробітного, можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, чи іншому підприємстві, організації незалежно від форми власності.У всіхіншихвипадках — роботодавецьзобов’язанийоформитипрацівника на роботу відповідно до вимог статті 24 КЗпП України.

Необхіднододати, що виконанняпрацівникомроботи на умовах «стажування» свідчить про порушенняроботодавцемвимог чинного законодавства і даєпідставипрацівникувимагатиналежногооформленнятрудовихвідносин.

Стажування безробітних здійснюється на замовлення роботодавців за індивідуальною програмою, що затверджується роботодавцем і погоджується центром зайнятості. Строк підвищення кваліфікації безробітних шляхом стажування на курсах цільового призначення установлюється з урахуванням мети і складності навчання від 20 до 500 годин. Для цьогоукладаєтьсятристороння угода між центром зайнятостінаселення, підприємством і безробітним. Післязавершеннястажуваннябезробітних у роботодавця - замовникакадрівбезробітніотримуютьдовідку. По закінченністажуванняроботодавець - замовниккадрів, якиймає право брати участь у визначеннізмістустажуваннябезробітних,зобов’язанийпротягом 30 календарнихднів з дня завершеннянавчанняпрацевлаштуватибезробітних.

Стосовно стажування студентів та учнів.

Згідно умов статті 29 Закону України 05.07.2012 №5067-VI«Про зайнятість населення» передбаченопроведеннястажуваннядля молоді. Також постановою КМУвід 16.01.2013 № 20 затверджено Порядок укладення договору про стажуваннястудентів вищих та учнівпрофесійно-технічнихнавчальнихзакладів на підприємствах, в установах та організаціях і Типову форму договору про стажуваннястудентів вищих та учнівпрофесійно-технічнихнавчальнихзакладів на підприємствах, в установах та організаціях.

Для отриманняінформації про можливістьстажуваннязазначенівищестуденти та учнізвертаються до:

відповіднихпідрозділів таких закладів; територіальних органів центрального органу виконавчоївлади, щореалізуєдержавнуполітику у сферізайнятостінаселення та трудовоїміграції (тобто до центрівзайнятості); організаційроботодавців, а такожбезпосередньо до керівниківпідприємств.

Вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом з підприємствами надають студентам ВУЗів та учням ПТУ інформацію про можливість стажування.

Звернітьувагу, що підприємствоможевключатипроведеннястажування до договору про підготовкукваліфікованихкадрів, щоукладаєтьсянавчальним закладом та підприємством - замовникомпідготовкикадрів.

Одночасно з укладенням договору про стажування керівникпідприємствазатверджує індивідуальнупрограмустажування та видає наказ про проходженнястажування.

У наказі зазначають:

строки і місцейогопроходженняу структурномупідрозділі, спеціальність (кваліфікація) абопрофесія (кваліфікаційнийрівень) стажиста, режим стажування (тобторозподіл часу стажування, тривалістьстажування і відпочинку), керівникстажиста це особа відповідальна за проведеннястажуванняпрацівникпідприємства, якиймаєдосвід та стаж роботи за відповідноюспеціальністю (кваліфікацією) абопрофесією (кваліфікаційнимрівнем) не менш як три роки. До речі, за керівникомстажуванняможе бути закріплено не більшедвохстажистів.

Обов`язковозі стажером проводиться інструктаж по охороні праці.

Строк стажування не можеперевищувати шести місяців. А тривалістьроботипід час стажування не повинна перевищуватитривалостіробочого часу, встановленогозаконодавством для відповідноїкатегоріїпрацівників.

Запис про проходженнястажування вноситься до трудової книжки стажиста, яка у разі потреби оформляється згідно із законодавством.

Судова практика підтверджує, що стажування без трудового договору заборонено, зокрема постанова Верховного Суду від 30.10.18 у справі № 817/2331/16, постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.02.17 у справі № 65007113.

Враховуючи вищенаведене, можна дійти висновку, щоперевірка роботодавцем кваліфікації майбутнього працівника або навчання його навикам, необхідним для подальшої роботи, з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, керівником (власником) може встановлюватися тільки випробуванням відповідно до умов статті 26 КЗпП України.

Вікторія Капінус,

Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість,

працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпровському регіоні управління з питань праці Головного

управління Держпраці у Дніпропетровській області

(м.Дніпро, Казакова, 3, тел.0567767427)

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Экология
До обіду у Новомосковську буде триматися похмура погода, потім небо очиститься від хмар. Без опадів. Температура: вдень - +7 +7 градусів; вночі – 0 -1. Швидкість вітру до 2,2 метрів на секунду. За останні 130 років 29 лютого: МАКС: 12.7° (2004); МІН: -14.3° (1928). Народний прогноз погоди: В останній день зими відзначається день пам'яті Івана Кас'яна Римлянина. 29 лютого здавна вважається самим нещасливим днем. У цей день наші пращури не працювали, намагал...
Общество
У Новомосковську та Новомосковському районі минулого року працівники місцевої поліції розкривали більш ніж кожен другий злочин. А саме: по місту Новомосковську було розкрито 52,3 % усіх скоєних злочинів; по Новомосковському району – 54, 2 %. Про це 28 лютого в своєму звіті сесійному засіданню Новомосковської міської ради повідомив керівник Новомосковської місцевої прокуратури Дмитро Данилов. Він також зазначив, що цей показник вищий, ніж у середньому по об...
Общество
Два роки тому на Дніпропетровщині з’явився новий вид позики для фермерів – аграрні розписки. Тільки за перший місяць угоди з кредиторами уклали три господарства. Нині щороку такі розписки оформляють по декілька сотень господарств. Про це повідомили в управлінні агропромислового розвитку Дніпропетровської ОДА. «Аграрні розписки набувають серед фермерів все більшої популярності. Головна перевага – можна не витрачати оборотні кошти, а брати у позику в банку ч...
Общество
Минулого року в бюджет міста Новомосковська надійшло податків та зборів з доходів фізичних осіб 156 мільйонів 391 тисяча гривень. Про це повідомили в «Пояснювальній записці про виконання бюджету міста Новомосковська за 2019 рік. Документ оприлюднили на сайті Новомосковської міської ради. Зазначена сума на 1,5 відсотків (на 2 мільйони 311 тисяч гривень) більше уточнених планових показників. У порівнянні з позаминулим роком, надходження податку збільшилися н...
Общество
29 лютого в селі Орлівщина Піщанської ОТГ пройдуть традиційні масляничні гуляння. Розпочнуть святкувати Масляну об 11.00 біля Орлівщинського будинку культури. Про це повідомили на сторінці закладу у фейсбук. Програма народного гуляння: - Виступ військового оркестру; - Святкові гуляння з іграми, конкурси, хороводи, опудало; - Святковий концерт; - Частування млинцями, смачною кашею та юшкою; - Безпрограшна лотерея та багато інших потіх. "ЗУСТРІЧАЙМО ВЕСНУ РА...
Происшествия
Поліція встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого виявили 28 листопада 2019 року на території паркового майданчику біля Центрального автовокзалу міста Дніпра. Його прикмети: вік на вигляд 50-60 років, волосся коротке сиве, брови прямі густі, зріст 179 см. Був одягнутий: жилетка синтетична чорного кольору, светр вовняний сірого кольору з вертикальними смугами чорного кольору, футболка синтетична, темно-синього кольору з горизонтальними смугами блакит...
Общество
Якщо зібрати всіх людей з рідкісними захворюваннями в одній країні, вона стала б третьою за чисельністю населення країною на нашій планеті. У світі налічується понад 7000 різних видів рідкісних захворювань і розладів. Приміром, 30 мільйонів американців в Сполучених Штатах хворіють на рідкісні захворювання, це 10% населення США. А що можна казати про країни з низьким рівнем розвитку та доступності медицини, де подібна статистика в силу тих чи інших обставин...
Экология
Весь день у Новомосковську буде хмарним. Вночі та вранці очікується сильний дощ. Температура: вдень - +7 +5; вночі - +8 +4. Посилення швидкості вітру до 15-24 м/с. За останні 130 років 28 лютого: МАКС: 10.8° (1990, 2008); МІН: -22.0° (1928). Народний прогноз погоди: Цього дня вшановується пам’ять апостола Онисима. Якщо швидко танув сніг, то сінокіс обіцяв бути хорошим. У давнину говорили, що 28 лютого зима з весною починають боротьбу: “Кому йти вперед, а к...
Спорт
Команда баскетболістів Новомосковського міського ліцею «Самара» здобула І місце на обласних регіональних змаганнях 3х3 серед хлопців. Про це розповіли на сторінці закладу у фейсбук. Пройшли змагання 25 лютого в місті Синельникове. «… Команда захистила честь рідного міста в обласних зональних змаганнях…. Наші спортивні ліцеїсти виступили блискуче!... Вітаємо команду в складі Віктора Літвіщенка, Аркадія Каземіра, Максима Кравця та Михайла Тетера з яскравою п...