Законодавством країни визначено умови стажування працівників: інформують спеціалісти

Актуальною темою сьогодні, як показує практика, є стажування. Але в Кодексі законів про працю України не міститься такого поняття, як стажування.

Про його умови та способи проведення розповіли в ГУ Держпраці Дніпропетровської області.

Інформацію розмістили на сторінці у фейсбук відділу з питань інфраструктури та інвестицій Новомосковського міськвиконкому.

Всім нам відомо, інформують спеціалісти, що стажування здійснюється з метою формування і закріплення на практиці професійних компетентностей, здобутих у результаті теоретичної підготовки. Метою стажування є здобуття досвіду з виконання професійних завдань та обов’язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки.

Кожен роботодавець поняття стажування тлумачить по різному. Спеціалісти роз`яснюють: які умови стажування можуть називатися стажуванням, а також про його види та порядок.

Прийняття на роботу працівників на «стажування» без проведення відповідної оплати є порушенням законодавства з праці і ознакою застосування примусової праці, використання якої заборонено ст.43 КонституціїУкраїни, чиннимзаконодавством з праці і нормами міжнародного права. При цьому:

Стажування студентів та учнів - набуття особою практичного досвіду виконання завдань та обов’язків у певній професійній діяльності або галузі знань відповідно до Закону України від 05.09.2017 року № 2145-VIII«Про освіту».

Стажування безробітних- підвищення кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця, що передбаченонаказомвід 31.05.2013 № 318/655«Про затвердження порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України» від 19.06.2013 за № 1029/23561.

Виключні випадки стажування: стажування лікарів, працівників з охорони праці, нотаріусів, адвокатів для набрання певного досвіду.

На підприємствах усіх форм власності існує тільки 2 види стажування:

- стажування студентів;

- стажування безробітних.

В інших випадках «стажування» це праця без належного оформлення.

Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Крім того, працівник не може бути допущений до роботи без:

· укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженнямвласникаабоуповноваженого ним органу,

· повідомлення до територіального органу ДФС про прийняттяпрацівника на роботу в порядку, встановленомуКабінетомМіністрівУкраїни.

Щодо стажування безробітних.

Громадяни, які мають офіційний статус безробітного, можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, чи іншому підприємстві, організації незалежно від форми власності.У всіхіншихвипадках — роботодавецьзобов’язанийоформитипрацівника на роботу відповідно до вимог статті 24 КЗпП України.

Необхіднододати, що виконанняпрацівникомроботи на умовах «стажування» свідчить про порушенняроботодавцемвимог чинного законодавства і даєпідставипрацівникувимагатиналежногооформленнятрудовихвідносин.

Стажування безробітних здійснюється на замовлення роботодавців за індивідуальною програмою, що затверджується роботодавцем і погоджується центром зайнятості. Строк підвищення кваліфікації безробітних шляхом стажування на курсах цільового призначення установлюється з урахуванням мети і складності навчання від 20 до 500 годин. Для цьогоукладаєтьсятристороння угода між центром зайнятостінаселення, підприємством і безробітним. Післязавершеннястажуваннябезробітних у роботодавця - замовникакадрівбезробітніотримуютьдовідку. По закінченністажуванняроботодавець - замовниккадрів, якиймає право брати участь у визначеннізмістустажуваннябезробітних,зобов’язанийпротягом 30 календарнихднів з дня завершеннянавчанняпрацевлаштуватибезробітних.

Стосовно стажування студентів та учнів.

Згідно умов статті 29 Закону України 05.07.2012 №5067-VI«Про зайнятість населення» передбаченопроведеннястажуваннядля молоді. Також постановою КМУвід 16.01.2013 № 20 затверджено Порядок укладення договору про стажуваннястудентів вищих та учнівпрофесійно-технічнихнавчальнихзакладів на підприємствах, в установах та організаціях і Типову форму договору про стажуваннястудентів вищих та учнівпрофесійно-технічнихнавчальнихзакладів на підприємствах, в установах та організаціях.

Для отриманняінформації про можливістьстажуваннязазначенівищестуденти та учнізвертаються до:

відповіднихпідрозділів таких закладів; територіальних органів центрального органу виконавчоївлади, щореалізуєдержавнуполітику у сферізайнятостінаселення та трудовоїміграції (тобто до центрівзайнятості); організаційроботодавців, а такожбезпосередньо до керівниківпідприємств.

Вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом з підприємствами надають студентам ВУЗів та учням ПТУ інформацію про можливість стажування.

Звернітьувагу, що підприємствоможевключатипроведеннястажування до договору про підготовкукваліфікованихкадрів, щоукладаєтьсянавчальним закладом та підприємством - замовникомпідготовкикадрів.

Одночасно з укладенням договору про стажування керівникпідприємствазатверджує індивідуальнупрограмустажування та видає наказ про проходженнястажування.

У наказі зазначають:

строки і місцейогопроходженняу структурномупідрозділі, спеціальність (кваліфікація) абопрофесія (кваліфікаційнийрівень) стажиста, режим стажування (тобторозподіл часу стажування, тривалістьстажування і відпочинку), керівникстажиста це особа відповідальна за проведеннястажуванняпрацівникпідприємства, якиймаєдосвід та стаж роботи за відповідноюспеціальністю (кваліфікацією) абопрофесією (кваліфікаційнимрівнем) не менш як три роки. До речі, за керівникомстажуванняможе бути закріплено не більшедвохстажистів.

Обов`язковозі стажером проводиться інструктаж по охороні праці.

Строк стажування не можеперевищувати шести місяців. А тривалістьроботипід час стажування не повинна перевищуватитривалостіробочого часу, встановленогозаконодавством для відповідноїкатегоріїпрацівників.

Запис про проходженнястажування вноситься до трудової книжки стажиста, яка у разі потреби оформляється згідно із законодавством.

Судова практика підтверджує, що стажування без трудового договору заборонено, зокрема постанова Верховного Суду від 30.10.18 у справі № 817/2331/16, постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.02.17 у справі № 65007113.

Враховуючи вищенаведене, можна дійти висновку, щоперевірка роботодавцем кваліфікації майбутнього працівника або навчання його навикам, необхідним для подальшої роботи, з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, керівником (власником) може встановлюватися тільки випробуванням відповідно до умов статті 26 КЗпП України.

Вікторія Капінус,

Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість,

працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпровському регіоні управління з питань праці Головного

управління Держпраці у Дніпропетровській області

(м.Дніпро, Казакова, 3, тел.0567767427)

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
5 червня в малій залі Новомосковської міської ради відбулось засідання комісії з питань захисту Палацу культури «Металург» від комерційного продажу. Інформацію прес-служби установи оприлюднили на сторінці Новомосковської міської ради у фейсбук. Міський Голова Віктор Літвіщенко проінформував присутніх щодо роботи, яка проводилась міською владою разом з керівниками колективів та гуртків, представниками громадських організацій та небайдужими мешканцями міста...
Криминал
Вироком Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області 19-річного громадянина визнано винним у розбійному нападі на дитину (ч.2 ст.187 КК України). Про це повідомили в прес-службі Прокуратури Дніпропетровської області. Встановлено, що у грудні 2019 року, перебуваючи поблизу магазину у місті Новомосковську, вказаний молодик попросив у незнайомого хлопчика мобільний телефон під приводом зателефонувати, після чого бризнув з газового балончика...
Общество
До мережі безкоштовного Інтернет-доступу Wi-Fi сьогодні підключили площу Героїв, що в Новомосковську. Про це розповіли в відділі інфрастуктури та інвестицій Новомосковської міської ради. Швидкість Інтернету буде хорошою та не обмеженою для активних користувачів. Перевірити пошту й посидіти в соціальних мережах жителі та гості міста зможуть безкоштовно. Для охочих скачати фільм чи ще щось будуть діяти проксі-обмеження. "Інформаційні технології – велика част...
Общество
День журналіста щорічно відзначається в Україні 6 червня - в день прийняття Спілки журналістів України в 1992 році до Міжнародної федерації журналістів. Відповідний Указ Президента України був підписаний 25 травня 1994 року. День журналіста - це не тільки професійне свято працівників засобів масової інформації. Це свято загальнонародне, тому що важко уявити сучасне суспільство без інформації, без засобів її передачі, без професійного погляду на події та ф...
Экология
Ясним небо у Новомосковську буде тільки вранці, потім його затягне хмарами, які протримаються до пізнього вечора. Без опадів. Температура: вдень - +24  +26 градусів; вночі - +18  +16 градусів. Швидкість вітру до 6 метрів на секунду. За останні 130 років 6 червня: МАКС: 33.8° (1927); МІН: 7.0° (1918, 1933). Народний прогноз погоди : У цей день вшановується пам'ять преподобного Симеона стовпника на Дивній горі, чудотворця. Погоду 6 червня у минулі часи перед...
Общество
В июле 2020 года исполняется ровно 4 года со дня подписания контракта между КП «Днепровский метрополитен» Днепровской городского совета и турецкой компанией Limak, представительство которой было официально зарегистрировано и открыто в Днепре в 2016 году. В субподрядчики Limak нанял «Днепрометрострой» и «Киевметрострой». О результатах почти четырехлетней деятельности турецкого подрядчика, управляемого «опытными» деятелями в сфере строительства метрополитено...
Криминал
За процесуального керівництва прокуратури Київської області повідомлено про підозру начальнику Павлоградського відділу поліції ГУ НП в Дніпропетровській області, його заступнику, начальнику сектору та 4 оперативним працівникам. Про це повідомили на сайті Прокуратури Київської області. Підстава: факти створення злочинної організації; перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу; крадіжки; незаконне поводження зі зброєю, а т...
Общество
В Новомосковську починається «Бюджет участі – 2021». 4-го червня з цього приводу у Новомосковській міській раді відбулося засідання експертної групи. ”Серед усіх механізмів прямої демократії «Бюджет участі», як показує практика, є найдієвішим, найефективнішим та має вагомий, помітний соціальний ефект. Зараз партиципаторний бюджет у світі асоціюється із протидією корупції, боротьбою за демократію та рівність. Громадський бюджет проникає у різні сфери нашого...
Общество
Менеджеры компании-подрядчика вместе с чиновниками мэрии подделывали бухгалтерскую документацию. Служба безопасности Украины обнаружила хищения в ходе строительства метрополитена в Днепре. Об этом со ссылкой на информагентство УНИАН, которое использовало данные СБУ, сообщил Корреспондент.net  Как выяснили работники спецслужбы, турецкая компания Лимак, которая является генеральным подрядчиком, в сговоре с чиновниками днепровской мэрии искусственно завышала...