5-го серпня в урочищі Сандармох проводять День пам'яті жертв «Великого терору» 1937 року

5 серпня проводять День пам'яті жертв «Великого терору» 1937 року в урочищі Сандармох.

Це - лісове урочище в Медвеж'єгорському районі Республіки Карелія. Відповідні серпневі заходи у першій декаді місяця мають щорічний характер.

Неподалік від м. Повенець на площі 10 гектарів у 1930-х роках органи НКВС розстріляли понад 9500 осіб 58 національностей. Серед жертв — переважно спецпоселенці і в'язні з Біломорсько-Балтійського каналу і Соловецьких таборів системи ГУЛАГ СРСР, а також жителі навколишніх сіл. Усього на цій території виявлено 236 розстрільних ям.

Місце масових страт людей віднайшли громадські активісти в липні 1997 року. Радіо «Свобода» і газета «День» оголосили 2012 рік — Роком Списку Сандармоху.

Серед убитих — священик з Ватикану, який збирав дані про порушення прав людини в Радянському Союзі, тисячі вихідців з України, "цвіту нації". Зокрема митці Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Марко Вороний, Валер'ян Підмогильний, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький.

Органи НКВС, а згодом МГБ, КДБ СРСР та ФСБ РФ приховували місце масових убивств від родичів загиблих і громадськості. Внаслідок спецоперації чекістів восени 1937 р. слід соловецького етапу взагалі «загубився». Багато років існувало припущення, що людей втопили в Білому морі. Однак 1995 р. зусиллями директора Санкт-Петербурзького науково-дослідного центру «Меморіал» Веніаміна Іофе в архівах Регіонального управління ФСБ РФ в Архангельську знайдено оригінали документів, зокрема «альбом» розстрільних протоколів.

УКРАЇНСЬКИЙ СПИСОК САНДАРМОХУ

Нижче на фото українська делегація під час вшанування пам"яті закатованих біля Козацького хреста "Убієнним синам України".

Фото з інтернету