• Головна
  • «Розстріляне відродження»: 120 років тому народився український письменник Валеріан Підмогильний
12:12, 3 лютого 2021 р.

«Розстріляне відродження»: 120 років тому народився український письменник Валеріан Підмогильний

«Розстріляне відродження»: 120 років тому народився український письменник Валеріан Підмогильний

120 років тому, 2 лютого 1901 року, народився Валер’ян Підмогильний – український письменник, перекладач, один із найвизначніших українських прозаїків.

Торік ще одна книжка українського автора побачила світ у Чехії. Відтоді роман Валер’яна Підмогильного «Місто» можна прочитати і чеською мовою.

Сьогодні Валеріана Підмогильного вже знають, його твори перевидаються, однак за радянського режиму письменник був під забороною, його не оминула доля українського «Розстріляного відродження». Літературознавці нині сходяться на думці, що його роман «Місто» – це перша ластівка літератури ексзистенціалізму, чим Підмогильний випередив на два десятиліття, скажімо, Альбера Камю, чи Жана Поля Сартра.

«Розстріляне відродження»: 120 років тому народився український письменник Валеріан Підмогильний, фото-1

Письменника цікавила передусім сама сутність людського існування і також питання, які виникають, про те, чим є культура для людини, чим є природа для людини, чи в людині більше культури, чи більше природи.

Підмоги́льний Валер'ян (Валеріян) Петро́вич народився в селі Писарівка, яке тепер входить в Дніпропетровську область (за іншими даними с. Чаплі під Катеринославом).

Письменник, талановитий прозаїк свої перші пригодницькі твори видавав під псевдонімом Лорд Лістер.

Походив з бідної селянської родини. Батько Валер’яна Підмогильного завідував маєтком місцевого поміщика, помер рано. «Так мало батьківських пестощів випало на мою долю», – писав Валер’ян Підмогильний. Його односельчани згадують переважно про матір письменника. Вона була звичайною селянкою, без освіти, яка працювала в економії графа Воронцова-Дашкова і виділялася надзвичайною природною інтелігентністю.

Навчався юнак спочатку в церковно-приходській школі. Згодом, до 1918-го року у Катеринославському реальному училищі. «Валеріан був надзвичайно здібним хлопцем. – згадувала мешканка села Чаплі Ярушевська, – Було, послухає уважно урок і вже вдома не повторює. А натомість набере в учителів і знайомих стоси книг і просиджує над ними цілу ніч. Він дружив з моїм братом Степаном. Був тихий, сором'язливий. Любив ходити на сінокіс, на рибалку до Дніпра. І вже тоді мій брат хвалився, що Валеріан пише вірші і оповідання».

Потужна літературна та видавнича діяльність сприяли популярності та авторитету Валер’яна Підмогильного. 8 грудня 1934-го НКВДисти заарештували письменника за начебто «участь у терористичній організації, яка мала на меті терор проти керівників партії».

Слідство сфабрикувало приналежність до «організації» Євгена Плужника, Миколу Куліша, Валер’яна Поліщука, Григорія Епіка, Миколу Любченка (Кость Котко) – загалом 18 людей. На допитах Підмогильний не визнавав себе винним.

Виїзною сесією Військової колегії Верховного Суду СРСР у березні 1935-го його засудили на десять років позбавлення волі. Покарання відбував у Соловецькому таборі особливого призначення, продовжував писати. 3 листопада 1937-го Валер’яна Підмогильного разом з понад тисячею інших українських політичних в’язнів розстріляли в урочищі Сандармох.

Так радянська влада відсвяткувала 20-річчя Жовтневого перевороту.

       ________         ________        ________      ________

До вищесказаного слід ще додати: Валеріан Підмогильний також вивчав іноземні мови й переклав на українську твори Дені Дідро, Клода Гельвеція, Оноре де Бальзака, Анатоля Франса.

Він був одним із організаторів літературного угруповання «Ланка», яке 1926-го переіменоване в «Марс» (майже усі його члени також страчені). Сюди входили талановиті письменники Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Тодось Осьмачка, Євген Плужник, Дмитро Фальківський.

«Розстріляне відродження»: 120 років тому народився український письменник Валеріан Підмогильний, фото-2

Творчість:

Оповідання: «Важке питання» (1917) «Добрий Бог» (Собачий Хутір, липень 1918) «Гайдамака» (Собачий Хутір, серпень 1918) «Ваня» (Павлоград, березень 1919) «Старець» (Катеринослав, серпень 1919) «Пророк» «На іменинах» (Катеринослав, вересень 1919) «Дід Яким» (Катеринослав, вересень 1919) «На селі» (Катеринослав, вересень 1919) «В епідемічному бараці» (1920) «Собака» (1920) «Проблема хліба» (1922) «Іван Босий» (Ворзель, березень 1922) «Син» (1923) «Військовий літун» (1923) «Історія пані Ївги» (1923) «Сонце сходить» (1924) «Третя революція» (1925) «З життя будинку» (1933).

Повісті: «Остап Шаптала» (1921) «Повість без назви» (1933—1934).

Романи: «Місто» (Київ, 1927) «Невеличка драма» (1930)

Використані матеріали видання «Радіо Свобода», Вікіпедії та Інституту Національної пам’яті

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...