12:10, 21 червня 2020 р.
На берегах Самари дніпровські археологи відшукали залишки старовинного міста
На берегах річки Самари дніпровські археологи відшукали залишки старовинного забутого міста історія якого пов'язана, як із сучасним містом Дніпро, так і з Новомосковськом.
Про це нашому кореспонденту розповів директор Новомосковського історико-краєзнавчого музею імені Петра Калнишевського Костянтин Мешко:
"Археологічна експедиція Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького вже протягом кількох тижнів проводить розкопки поселення кінця 18 століття, залишки якого виявлені на околиці селища Самарівка, що неподалік Підгороднього. Очолює експедицію - Олександр Старік, керівник відділу археології ДНІМ.
Що ж за місто виявили археологи? Чому воно було покинуте та забуте? Це досить цікава та заплутана історія. У 1776 році Азовський губернатор Василь Чертков, за наказом князя Григорія Потьомкіна особисто об’їжджає береги нижньої течії Самари у пошуках місцевості де розпочнеться будівництво великого міста Катеринослава. Місце було обрано при впадінні річки Кільчень у Самару (зараз це околиця м. Підгороднє). У наступному році був затверджений проект майбутнього міста Катеринослава, розпочалось будівництво та його заселення: зводились адміністративні та житлові будівлі, храми. У 1782 році у місті налічувалось 2194 людини, в переважній більшості це були вивезені із Криму греки та вірмени. Було зведено 4 церкви: російська, грецька, вірменська та католицька. Також була збудована школа та губернське училище. Але вже скоро стало зрозуміло, що ця місцевість не є придатною для будівництва міста. Це була низовина, яка часто підтоплювалась весняними паводками. У тому ж 1782 році головний катеринославський лікар Шенфогель засвідчив: «по низменному своему положенню вся эта местность вредна для здоровья людей, неудобна и гибельна для экономически-хозяйственного благосостояния обывателей».
Вже з того часу будівництво міста призупинилось і серед населення поповзли чутки про його перенесення. І дійсно у 1786 році за наказом того ж князя Г. Потьомкіна місто Катеринослав було перенесено на правий берег Дніпра у старовинну козацьку слободу Половицю. Сьогодні нам добре відоме це місто під назвою Дніпро. Але виникло питання, що ж робити з першим Катеринославом, який вже був заселений. І питання вирішили – заснувати на місці першого Катеринослава нове місто Катеринославського намісництва – Новомосковськ. Та, все ж, місцевість де стояло місто була настільки непридатною для життя, що з кожним роком місто знелюднювалось, і скоро взагалі стало покинутим. На прохання генерал-губернатора Катеринославського та Таврійського графа П. Зубова, імператриця Катерина ІІ 26 вересня 1794 року видає указ: «Граф Платон Александрович! По уважению причин, от вас предоставленных, дозволяем вам учинить перевод двух уездных городов Екатеринославского Наместничества Новомосковска и Алексополя, первого в местечко Новоселицу, а последнего в Царицанку с оставлением прежних сих городов названий, и потребную на переселение и устроение Присутственных мест сумму 2. 640 рублей заимствовать из тамошних доходов» Ось так і вийшло, що віднайдене археологами старовинне місто фактично дало початок сучасному місту Дніпро, а також нову назву козацькій Новоселиці - сучасному Новомосковську".
Фото надав Костянтин Мешко.
Читайте також: Витинанка-триптих з зображенням Новомосковського Свято-Троїцького собору прикрасила фойє ДНУ: хто створив красу
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:50
11 жовтня
16:30
11 жовтня
11:14
11 жовтня
11:00
11 жовтня
08:00
11 жовтня
15:49
7 жовтня
12:00
7 жовтня
live comments feed...