• Головна
  • Новомосковський історичний музей отримав в дарунок скриню з унікальним автентичним розписом
13:54, 14 лютого 2020 р.

Новомосковський історичний музей отримав в дарунок скриню з унікальним автентичним розписом

Новомосковський історичний музей отримав в дарунок скриню з унікальним автентичним розписом

Новомосковський історико-краєзнавчий музей імені Петра Калнишевського отримав неоціненний експонат – старовинну скриню з автентичним Миколаївським розписом.

Про це нашому кореспонденту розповів директор закладу Костянтин Мешко.

«Вчора привезли з Новоселівки до музею новий експонат - скриню кінця 19 століття, розписану Миколаївським розписом. Про цей різновид декоративного розпису почали говорити не так давно, почали його відновлювати і розвивати. У 2016 році на місцевому рівні Миколаївський розпис був визнаний нематеріальною культурною спадщиною Присамар'я. А знаєте що найцікавіше, цей розпис набагато старший за широковідомий Петриківський, який почав розвиватись у 30-х, а остаточно сформувався лише у повоєнні роки. …Подібні скрині збереглись у багатьох селах Новомосковщини. Мрію, що колись зможемо відкрити музейний відділ присвячений цьому розпису. На сьогодні у нашому музеї елементарно недостатньо експозиційної площі. Саме ця скриня була зроблена наприкінці 19 сторіччя у селі Миколаївка. Належала Головко Любові Христанівні, а до музею її передала онука власниці. Дякуємо їй за цей цінний дарунок. Ну й справді, не знайдете старовинних речей розписаних петриківкою, такою ж, як зараз розписують, а миколаївський на скринях яким півтора століття. Я звичайно не художник, але, як говорили мені художники, тут навіть техніки написання різні», - висловив свої емоції та зазначив в чом саме цінність нового придбання, директор Новомосковського історико-краєзнавчого музею імені Петра Калнишевського.

Новомосковський історичний музей отримав в дарунок скриню з унікальним автентичним розписом, фото-1

«Старовинний декоративний Миколаївський розпис – самобутній, автентичний, виник на території Присамарського краю. Найбільшу кількість зразків цього розпису, на старовинних скринях або інших предметах, в різні часи знаходили саме в нашому селі й, чимало, також в сусідньому Королевому. Вперше й описали цей вид мистецтва саме в Миколаївці. Декоративний розпис, яким прикрашали свій побут люди, які жили в цих краях в давнину, має власні, характерні, притаманні лише йому риси. На тлі яскравої зелені або насиченого гірчично-жовтого кольору квітнуть різнобарвні, неймовірні квіти. Це мистецтво певний час було забуте. Про його культурну цінність селяни не мали уявлення. Зараз про розпис заговорили. Його відтворюють, відроджують. В цьому особлива подяка художнику з Новомосковська Петру Журавлю, а також вчителю нашої школи Ларисі Васюк та іншим небайдужим до історії і культури рідного краю: зокрема, художницям Марині Головко та Анжелі Лагоді.», - розповіла нашому кореспонденту під час нещодавнього інтерв’ю вчитель Миколаївської загальноосвітньої школи, керівник гуртка Миколаївського декоративного розпису, автор розробки уроків для дітей з оволодіння названим самобутнім мистецтвом Лідія Клименко.

Новомосковський історичний музей отримав в дарунок скриню з унікальним автентичним розписом, фото-2

Читайте також: В одному з сіл Новомосковщини з’явився автентичний стінопис: про те, хто створив красу та що то за розпис розповіла вчитель місцевої школи

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...