09:51, 7 грудня 2019 р.
Сьогодні релігійне свято – День Катерини або Свято жіночої долі
Цей день називають Святом жіночої долі або ж Днем великомучениці Катерини.
Щорічно його святкують 7 грудня: прислухаються до прикмет, дотримуються традицій та ворожать на свою долю. Більш детально про традиції та прикмети в День Катерини — читайте далі.
У слов’янське прадавнє свято долі заведено в жінок ворожити. А згодом приєдналося і християнське трактування: день пам’яті великомучениці Катерини — це ім’я, означає "чиста душею".
За легендами, свята великомучениця Катерина жила в Олександрії. У часи коли за християнські вірування людей переслідували та карали — вона була непохитною у своїх переконаннях. Ба більше, пропагувала християнство та коли вкотре привела до віри нових людей (воїнів), її вирішили стратити. Жінка гідно прийняла покарання, не відреклася від віри, за що й була названа великомученицею.
Як раніше святкували День жіночої долі?
У дохристиянські часи, українці вшановували різних божеств. Одними з них були Богині Долі. Їм жінки приносили подарунки у вигляді пожертв: хліба, квітів, молока тощо.
Також, заведено було ворожити, аби дізнатися в Богинь про своє майбутнє. Усі дарунки, дотримування традицій та ворожіння стосувалися любовної тематики. Сили та енергія були націлені на привернення до себе сімейного щастя, кохання, вдалого шлюбу.
Поки молоді дівчата ворожили на судженого — хлопці просили в Богинь Долі про хорошу дружину. А вагітні жінки молилися про вдалі пологи та здорових немовлят.
Чому Богинь Долі пов’язали з Великомученицею Катериною? Вона, так само, як ці божества — вважалася заступницею всіх жінок.
Приклади ворожіння для жінок: Зі світанком треба піти й зірвати гілочку вишні, поставити її у воду. Якщо зацвіте до Меланки — зустрінеш гарного чоловіка. Якщо засохне, то поки долю доведеться ще чекати. Ще одна ранішня прикмета: вийти до криниці та подивитися на воду. Якщо її поверхня гладенька та спокійна, то скоро з’явиться наречений. Якщо ж на воді є кола чи вона гойдається — суджений ще не скоро прийде.
А ввечері можна підслухати біля вікна чужого будинку розмови. Мовляв, яка буде інтонація підслуханого діалогу, такий настрій буде в домі з майбутнім чоловіком. Якщо там сміються, жваво розмовляють чи співають — це добрий знак, а якщо кричать чи сваряться — відповідно що поганий.
Використовували також різні універсальні ворожіння з магічними предметами: гребінцем, голкою, обручкою, ниткою тощо. Нерідко, дівчата збиралися для ворожіння. Йшли до когось із них додому, брали із собою пісні страви та сиділи при свічках і ворожили. Проте, мали рано повернутися додому, бо тривав піст і пізні посиденьки були під забороною.
Заборони в День великомучениці Катерини:
У період свята все ще продовжується піст перед Різдвом. Тож усі заборони посту поширюються й на День Катерини. Не можна веселитися, голосно співати, танцювати. Заборонено виконувати хатні роботи, шити чи ремонтувати. Їсти можна тільки пісні страви: просту кашу чи борщ, щоби все було якомога скромніше.
Ворожіння притаманні давньому святу жіночої долі, а от церква їх засуджує. Дотримуватися цієї заборони чи ні — особистий вибір кожної людини та її віри.
З сайту ВСВІТІ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
10:08
7 грудня
08:21
7 грудня
14:50
5 грудня
ТОП новини
live comments feed...